Klinik (Medikal) Pilates Nedir?

Klinik (Medikal) Pilatesi kısaca omurga, eklem, kas ya da sinir sistemi rahatsızlıklarına yönelik  mat, egzersiz topu ve bantları, reformer, ladder-barrel, cadillac gibi özel ekipmanlarla uygulanan pilates egzersiz programları olarak tanımlayabiliriz. Seanslar  tamamen hastalığın  ve hastanın sınırları dahilinde programlanır ve kişinin temposuna ve ihtiyacına göre şekillenir, bireye özeldir.

Pilates, tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemlerin (bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis v.b.) doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici ve tekrarını  önleme amaçlı uygulanabilmektedir.Pilates ; özel kas gelişim programları ile karın ve bel bölgesi için kuvvetlenmeyi ve sıkılaşmaya yardımcı egzersizlerin yanında duruş bozukluklarını da düzeltmeye yardımcı olan egzersizleri içermektedir.Pilates kaslardaki kuvveti arttırmaya yardımcı olurken, bununla birlikte esnekliği, dengeyi ,koordinasyonu ,nefes kontrolü ve vücut farkındalığını da geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Günlük hayattaki çeşitli yaşam koşulları vücut şeklinde deformasyonlara neden olmaktadır. Vücut postürü bozulmakta kaslar kuvvetini, esnekliğini yitirmektedir.Klinik (medikal)  pilateste her hasta bireysel olarak hastalık tanısına uygun hazırlanmış egzersiz planına göre çalıştırılır.

Rahatsızlıklara sahip olan kişiler düet ya da grup derslerde yer almayıp birebir özel seanslarla çalıştırılmalıdır. Çünkü bu kişiler, rahatsızlıklarına uygun çalıştırılmamaları halinde pilatesin faydasını göremeyecekleri gibi maalesef rahatsızlıkları daha da ileri boyutlara geçebilir. 

Bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga eğriliği (skolyoz), kifoz(kamburluk), boyun düzleşmesi, kronik kas spazmları, dejeneratif eklem ağrıları, osteoporoz(kemik erimesi),hamileliğe bağlı vücut ağrıları-kramplar, omuz, kalça ve diz patalojileri pilatesin fayda sağladığı alanlardan sadece birkaçıdır.Pilatesin geniş hareket yelpazesi, kişiye uygun birçok özel modifikasyonu ve hareket varyasyonu barındırdığından yaş, boy, kilo, cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes tarafından uygulanabilir. Hayat boyu spor yapmamış dahi olsa, iyi bir eğitmen ile birebir uygulanacak olan Klinik  (Medikal) pilates en güvenli ve konforlu egzersiz yöntemi olacaktır.